Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Klin odłamu gruntu (ang. failure wedge, soil wedge) to pojęcie szeroko stosowane w geotechnice i mechanice gruntów do opisu zjawiska związanego z utratą stateczności mas ziemnych, np. przy projektowaniu i analizie konstrukcji oporowych (ścian oporowych, przyczółków mostowych, murów, ścian szczelinowych czy obudów głębokich wykopów), a także przy analizie stateczności skarp czy nasypów. W dużym uproszczeniu „klin odłamu” to wyidealizowany fragment gruntu, który potencjalnie może się oderwać (ulec zniszczeniu) w wyniku naprężeń przekraczających wytrzymałość na ścinanie wzdłuż pewnej powierzchni poślizgu.
Poniżej przedstawiam obszerny poradnik, w którym omówimy:
Klin odłamu (zwany też często bryłą odłamu) to hipotetyczny fragment gruntu o kształcie klina, który „odrywa się” od reszty masy ziemnej po wystąpieniu stanu granicznego (najczęściej jest to stan graniczny nośności). W praktyce inżynierskiej przyjmuje się, że ten klin porusza się wzdłuż jednej płaskiej powierzchni poślizgu (niekiedy bywa to uogólniane do innej, np. kołowej, ale w klasycznej metodzie klinowej – powierzchnia jest płaska).
Metoda klina odłamu pozwala na uproszczone zrozumienie i quantitative (ilościowe) ujęcie zjawiska utraty stateczności. Bazuje ona na klasycznej mechanice gruntów (prawie Coulomba–Mohr’a) i na założeniu, że grunt ma określony kąt tarcia wewnętrznego φ\varphiφ oraz (ewentualną) spójność ccc, a także gęstość objętościową γ\gammaγ.
Gdy naprężenia ścinające w gruncie przekraczają jego wytrzymałość (zdeterminowaną przez parametr ccc – spójność, oraz φ\varphiφ – kąt tarcia wewnętrznego), pojawia się potencjalna powierzchnia poślizgu.
Ruch klina odłamu jest ruchem po powierzchni wyidealizowanej – najczęściej zakłada się ją w postaci płaszczyzny poślizgu. W rzeczywistości powierzchnia ta może mieć kształt bardziej złożony (np. łukowy przy analizie kołowych powierzchni poślizgu w analizie skarp metodą Bishopa czy Felleniusa), jednak metoda klina daje stosunkowo szybkie i wystarczająco dokładne (w pewnych zastosowaniach) rozwiązanie.
Jedną z najbardziej znanych metod oceny parcia gruntu (i tym samym wyznaczenia ewentualnego klina odłamu) jest teoria Coulomba (tzw. Coulomb wedge theory).
W tej teorii:
bashKopiuj |<---- Parcie aktywne Pa ----|
/----------------------------------- <--- Grunt
/| Klin odłamu |
/ | |
/__|___________________________________|
Ściana oporowa
Poniżej zaprezentuję klasyczny (uproszczony) wzór Coulomba na parcie aktywne PaP_aPa w gruncie niespójnym (c=0c=0c=0) i o płaskim naziomie (bez nachylenia powierzchni terenu). Przyjmujemy również, że ściana jest pionowa, a kąt tarcia na styku ściany z gruntem wynosi δ\deltaδ.
Wówczas współczynnik parcia aktywnego wynosi:Ka=sin2(φ−δ)sin2(φ)⋅1(1+sin(φ+δ)sin(φ−δ))2K_a = \frac{\sin^2(\varphi – \delta)}{\sin^2(\varphi)} \cdot \frac{1}{\big(1 + \sqrt{\frac{\sin(\varphi + \delta)}{\sin(\varphi – \delta)}}\big)^2}Ka=sin2(φ)sin2(φ−δ)⋅(1+sin(φ−δ)sin(φ+δ))21
a siłę parcia aktywnego (przy wysokości ściany HHH) określamy (w najprostszej postaci) jako:Pa=12 γ Ka H2.P_a = \frac{1}{2} \, \gamma \, K_a \, H^2.Pa=21γKaH2.
To jest wzór wynikający z analizy klina.
Jednak przy analizie ogólnej (także przy nachyleniu terenu, spójności gruntu czy różnych kątach nachylenia ściany) formuły się komplikują. Samo wyprowadzenie polega na:
Dla gruntów spoistych (gdzie spójność c≠0c\neq 0c=0) w teorii Coulomba możemy dodać do równania parcia dodatkowy składnik wynikający z kohezji. Przyjmuje on zazwyczaj postać:Pc=2cKa HP_c = 2c \sqrt{K_a} \, HPc=2cKaH
w przypadku parcia aktywnego (lub analogicznie inny współczynnik dla parcia biernego). Wynika to z faktu, że spójność powoduje dodatkowy „opór” na powierzchni ścinania.
Ostatecznie więc całkowita siła parcia przy gruntach spoistych może być sumą części „od ciężaru gruntu” oraz części „od spójności”.
Klin odłamu gruntu to jedno z fundamentalnych pojęć w geotechnice, pozwalające na szybką, często dość intuicyjną ocenę stateczności oraz sił działających na konstrukcje oporowe i inne elementy infrastruktury budowlanej. Choć w praktyce rzeczywisty proces zniszczenia może być bardziej złożony (zwłaszcza w gruntach słabych, warstwowych, podmokłych czy poddanych dynamicznym obciążeniom), metoda klina (tzw. metoda Coulomba) wciąż stanowi solidną bazę do wstępnej lub nawet końcowej analizy w wielu typowych sytuacjach inżynierskich.
Do najważniejszych elementów tej metody należą:
Mimo że wiele nowoczesnych programów geotechnicznych (np. oprogramowanie do metod numerycznych, takich jak MES – Metoda Elementów Skończonych) pozwala na bardziej zaawansowane symulacje, zrozumienie koncepcji klina odłamu i metod analizy Coulomba jest nieodzowne dla każdego inżyniera geotechnika czy projektanta konstrukcji oporowych.
To od niego często zaczyna się wstępna ocena projektu i to on w wielu przypadkach daje najszybszą odpowiedź w kwestii zapotrzebowania na zbrojenie, rozmiar fundamentów, głębokość posadowienia czy rozwiązania dotyczące drenażu i odwodnienia.
Jestem budowlańcem z wykształcenia i pasji. Od 15 lat pracuję przy innowacyjnych projektach budowlanych oraz remontowych w całym kraju. W wolnych chwilach zajmuje się swoim ogrodem, jeżdżę na rowerze po lesie oraz czytam książki.