Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Kotły i piece na pellet w ostatnich latach zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Za tym wzrostem stoi zarówno rosnąca świadomość ekologiczna, jak i poszukiwanie bardziej wydajnych i czystszych źródeł ciepła. Najczęściej stosowanym paliwem są oczywiście pellet drzewny – granulki wytwarzane z trocin i wiórów drzewnych. Coraz częściej jednak pojawiają się pytania o alternatywne materiały, które można spalać w piecu na pellet. W poniższym artykule przybliżamy najpopularniejsze zamienniki i wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przed decyzją o ich wykorzystaniu.
Pellet to biopaliwo w formie sprasowanych granulek, wytwarzanych głównie z odpadów drzewnych. Jest ceniony za:
Rosnące zainteresowanie pelletami wynika też z rosnących cen konwencjonalnych paliw (gaz, węgiel), a także z chęci uniezależnienia się od surowców kopalnych. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o trudnościach z dostępnością surowca drzewnego i związanej z tym zwyżce cen pelletu drzewnego. To skłania niektórych użytkowników do poszukiwania alternatywnych materiałów opałowych.
Pellet ze słomy czy trawy (tzw. pellet agro) powstaje z biomasy roślinnej, takiej jak słoma zbożowa, siano czy miskant chiński.
Ważne, aby przed zakupem sprawdzić, czy kocioł ma odpowiednie certyfikaty lub jest przynajmniej zaprojektowany tak, by radzić sobie z bardziej korozyjnym popiołem powstającym przy spalaniu pelletu agro.
Oprócz pelletu z czystych trocin drzewnych dostępny jest też pellet produkowany z resztek i odpadów leśnych – mogą to być zrębki kory, gałęzi, igliwia czy drewna gorszego gatunku.
Taki pellet jest dobrą opcją, jeśli kocioł został zaprojektowany do tolerowania rozmaitych paliw, a producent podaje, że dopuszcza spalanie pelletu niższej jakości.
Ciekawą propozycją na rynku są granulaty wytwarzane z:
Zalety:
Wady:
W przypadku spalania łupin lub pestek należy zwrócić szczególną uwagę, czy producent kotła zezwala na takie paliwo. Wiele kotłów pelletowych jest projektowanych pod pellet drzewny i nie zawsze dobrze radzi sobie z inną frakcją.
Inną dość egzotyczną, aczkolwiek możliwą formą paliwa, jest pellet wytwarzany z makulatury lub odpadów papierniczych.
Z tego powodu pellet z makulatury nie zawsze jest rozwiązaniem ekologicznym, zwłaszcza jeżeli nie mamy pewności co do składu i obecności barwników czy klejów.
Korzyści z przejścia na alternatywne materiały opałowe mogą być znaczące, szczególnie jeśli mamy stały i tani dostęp do surowca (np. mamy gospodarstwo rolne z dużą ilością słomy czy łupin, współpracujemy z lokalną palarnią kawy itp.). Możemy też zmniejszyć koszty ogrzewania.
Jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze jest to opcja idealna:
Poszukiwanie alternatywnych materiałów, którymi można palić w piecu na pellet, ma uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne – pozwala wykorzystywać lokalnie dostępne odpady i resztki, jednocześnie redukując koszty ogrzewania. Jednak decyzja o zmianie paliwa zawsze powinna być poprzedzona sprawdzeniem zgodności z zaleceniami producenta kotła oraz przeanalizowaniem składu i jakości wybranego materiału.
Jeżeli dysponujemy własnym surowcem (np. słomą, łupinami) albo mamy do niego łatwy i tani dostęp, alternatywne do pelletu mogą być świetnym rozwiązaniem. Natomiast w sytuacji, gdy kocioł jest przeznaczony tylko do pelletu drzewnego lub jeśli nie mamy dostępu do dobrej jakości zamienników, bezpieczniejszym wyborem pozostaje klasyczny pellet drzewny z certyfikatem.
Warto pamiętać, że podstawą długoterminowych oszczędności i bezawaryjnej pracy instalacji grzewczej jest regularna konserwacja kotła oraz paliwo o stabilnych parametrach. Niezależnie od rodzaju wybranego surowca, dbajmy o jego jakość i wilgotność, by cieszyć się efektywnym i ekologicznym ogrzewaniem przez wiele lat.
Jestem budowlańcem z wykształcenia i pasji. Od 15 lat pracuję przy innowacyjnych projektach budowlanych oraz remontowych w całym kraju. W wolnych chwilach zajmuje się swoim ogrodem, jeżdżę na rowerze po lesie oraz czytam książki.